Klikom na sliku zatvorite prozor.

                  

Prognoza Nedima Sladića: U Sarajevu danas apsolutni rekord u 2024. godini, a oko 18. i 19. avgusta..

Nedim Sladić, najpoznatiji bh. meteorolog govorio je o toplotnom udaru koji je pogodio našu zemlju i region. Najavio je i da će se ekstremno visoke temperature nakon kratke pauze zadržati do kraja augusta.

U Zenici su jučer izmjerena 42 stepena, Mostaru 41, u Sarajevu 39.

“Mi možemo govoriti da je današnji dan bio definitivno najtopliji dan od početka mjerenja u 2024. godini. Tako da govorimo sada o zaista visokim temperaturama zraka koji su recimo na području Zenice ponovo oborile temperaturni rekord. Preteklo je 41.6 stepen iz augusta mjeseca 2007. godine. Kada govorimo o ovome, danas smo se zaustavili na 42, dakle punih 42 stepena i možda je interesantno vidjeti da je Mostar recimo zadnja dva dana ispod Zenice, a i Sarajevo je bilo vrlo blizu 40 stepeni, 39 sa 2 je iznosila temperatura zraka u utorak u 17 sati. Možda je nešto malo bilo i više u punome satu, to ćemo saznati tek i za 20 sati. Ali sve u svemu govorimo o izuzetno visokim temperaturama za ovo područje. Ne toliko za područje Hercegovine koje je naviklo na ovako visoke temperature zraka, ali interesantno je vidjeti da se područje centralne Bosne sločava sa vrlo visokim temperaturama zraka. Razlog tome jeste upravo balon vrućega zraka koji se sada je nakupio iznad centralnih i istočnih područja Bosne i Hercegovine. I pošto imamo stabilnu atmosferu, sa tog aspekta imamo dosta kompresije zraka, odnosno prisilno spuštanje toplog zraka prema podnici, odnosno u prizemlju, koje onda širi zrak i pritisak i isušuje dodatno naš zrak. Neomogućavajući da imamo osjećaj sparine u najtoplijem dijelu dana, zbog čega je, po jedinom kriteriju, ovaj toplotni val lakši u odnosu na onaj julski, te pogotovo junski, kojima su prehodili periodi u kojima su imali nešto malo više vlage od pljuskova koji su nas pratili tokom proljeća. Ali sve u svemu mi možemo govoriti da su zaista vrlo visoke temperature za područje centralne Bosne i da možemo spomenuti da će danas biti još topliji. Vjerovatno Zenica ponovo može oboriti temperaturni rekord, a  imamo sve termodinamičke postavke koje pogoduju da u Sarajevu u srijedu pređemo 40 stepeni,  što bi bio apsolutno rekord za područje.” kazao je Sladić.

https://www.facebook.com/watch/?v=1510335972934426&t=4

Kada je riječ o regiji, kakva je zapravo tu situacija?

“Mi možemo govoriti da smo još i relativno dobri, s obzirom na to da ima i znatno teže pogođenije zemlje, ali dijele zajedničke sadržioce. U prvom redu, možda najteže pogođena zemlja je Grčka kao i Albanija, te Sjeverna Makedonija gdje već mjesecima bukte požari. U Grčkoj je najteže trenutno, s obzirom na  najmanje 40 požara koji su registrovani i možemo spomenuti da ova godina je zaista jako nepovoljna sa aspekta požara, budući da nismo imali zimu sa snijegom. Dakle, izostao je snijeg. To je bio prvi okidač da ukoliko se nastavi suša tokom proljetnih i ljetnih mjeseci, a što se i ostvarilo, na što su prognoze i upućivale već u aprilu i maju, mi već imamo problem sa nedostatkom padavina, nedostatkom podzemnih zaliha u zemlji, a podzemne zalihe u zemlji su itekako važne da bismo došli u situaciju da, prvo prije svega, vegetacija bude zdrava.” pojasnio je Sladić i dodao:

“U ovom slučaju mi smo imali već isušenu vegetaciju na področju Grčke, Albanije, Sjeverne Makedonije, zemalja koja sam već spomenuo, već u maju mjesecu, da bi u junu to tlo bilo već pogodno za prvi i jači toplotni val, zahvaljujući spoljnim učincima veoma toploga zemljišta, koje prije svega dijeluje u svojoj povratnoj sprezi kao pojačivač, jer ne troši energiju na isparavanje vlage i zemljišta, nego direktno zagrijava podlogu i mnogo brže je zagrijava nego kada bi imao situaciju da je isušuje. I naravno topla mora. Možemo reći da smo imali zaista perfektne uslove, bolje rečeno perfektnu oluju svih tih parametara koji su pogodovali da ovo področje bude zapravo i najgore pogođeno.

O željno očekivanoj kiši i osvježenju Sladiće je kazao da će biti kratka ali da će uspjeti ugasiti požare.

Kako sada stvari stoje, mi ćemo oko 18. ili 19. augusta i vidjeti određenu promjenu vremena. Nekih 10 do 15 stepeni će pasti temperature, ali opet govorimo o padavinama koje su i dalje još uvijek nasušno nedovoljne da bi se ublažila suša. Možda može pomoći požarima itekako će dobro doći da se požari stave bar, koliko toliko, pod kontrolu. Vjerovatno će većinu uspjeti ugasiti, ali poslije toga opet u 21. augusta stabilizacija vremenskih prilika. Čini se i ponovo povratak iznadprosječno visokih temperatura koje će nas pratiti najvjerovatnije do kraja augusta.” zaključio je Nedim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *