Kada vas saobraćajna policija zaustavi, službeno lice obično prilazi s stražnje strane, a vi u retrovizoru vidite kako on dodiruje gepek ili drugi dio vašeg automobila. Znate li zašto to rade?
Iako je razlog nevjerovatno jednostavan, a ujedno i genijalan, mali broj vozača ga je uspio otkriti. Ako vozač počini krivično djelo, tokom samog zaustavljanja ili kasnije, bilo da povrijedi policajca ili nekoga drugog, otisak prsta koji je policajac ostavio na automobilu može poslužiti kao dokaz, a time i pomoći u identifikaciji krivca.
Otisci prstiju na vozilu dokazuju da je policajac zaista prišao vozilu i imao kontakt s određenim vozačem. U hitnom slučaju, vozač koji je napustio vozilo i pobjegao može biti lociran na osnovu tih otisaka.
Drugi razlog za dodirivanje gepeka jeste provjera da li se neko nalazi u njemu, odnosno da li je riječ o otmici. Ova procedura je prvobitno razvijena kako bi malo uplašila vozača i ostale putnike u vozilu.
Ako vozač posjeduje nedozvoljene supstance ili oružje, obično će pokušati da ih sakrije prije nego što policajac stigne do prozora. Iznenadni dodir ili kucanje može ga zbuniti i povećati šanse da bude uhvaćen.
Iako je ova praksa nastala u SAD-u, polako se napušta zbog sve većeg broja napada na policajce, jer kuckanjem odaju svoju poziciju, što olakšava kriminalcima da ih iznenade i napadnu.
Policajci iz istog razloga dodiruju ne samo prtljažnik, već i stražnji far automobila, a u nekim situacijama im to daje dovoljno vremena da procijene situaciju i eventualne opasnosti.