Klikom na sliku zatvorite prozor.

                                              

ČUVENI PSIHIJATAR OTKRIO BEZ ČEGA NEMA SREĆE: U životu možete da izgubite sve, osim jedne stvari

 – U današnje vrijeme jako veliki procenat osoba u svijetu je anksiozan, sve je više depresije, a ono što itekako sve zabrinjava je to, da je sve veći broj mlađih osoba koje imaju probleme sa ovim. Samim time, sve je više toga da se uzimaju antidepresivi….

Viktor Frankl imao je motivacijsku perspektivu o biti i stvarnosti patnje. Njegovi filozofski uvidi, u kombinaciji s njegovim iskustvima u koncentracijskim logorima, duboko su utjecali na njegov rad i sveobuhvatnu filozofiju. Franklova kreacija, **Logoterapija**, ističe važnost pronalaska smisla života kao temeljnog aspekta mentalnog blagostanja i sreće. U nastavku su navedena neka bitna načela ovog terapijskog pristupa: 1. **Otkrivanje značenja kroz izazove**: Prema Franklu, doista je moguće otkriti svrhu čak i u najtežim okolnostima.

Preživljavanje nadilazi samo fizičku otpornost; obuhvaća potragu za dubokim značenjem usred osobnih kušnji i poteškoća. 2. **Sloboda izbora**: Prema Franklu, mi posjedujemo sposobnost odrediti kako ćemo reagirati, bez obzira na okolnosti. Naš pristup životnim teškoćama, bez obzira na njihov intenzitet, utječe na ukupnu kvalitetu našeg postojanja. 3. **Potraga za svrhom**: Pojedinci se vode kroz logoterapiju kako bi otkrili značaj u svakodnevnim iskustvima s kojima se suočavaju. To može uključivati ​​prepoznavanje značenja u njihovom zapošljavanju, vezama s drugima ili čak u malim aspektima koji povećavaju njihovu radost. 4. **Tumačenje stvarnosti**:

Na naše emocionalno i mentalno blagostanje može uvelike utjecati način na koji percipiramo stvarnost i komuniciramo s njom. Frankl je istaknuo važnost njegovanja optimističnog gledišta i sudjelovanja u produktivnim misaonim procesima. 5. **Njegovanje odnosa**: Produbljivanje naših veza s drugima često igra ključnu ulogu u otkrivanju značenja. Prema Franklu, ljubav i osobni odnosi mogu poslužiti kao vitalni izvori ispunjenja i svrhe. Kroz svoju metodologiju i logoterapiju, Frankl pruža duboke uvide u to kako možemo oblikovati svoje živote i otkriti smisao, čak i u najizazovnijim situacijama.

DODATNI TEKST

Početak akademske godine uveo je obaveze, nove predmete i brojne nepoznate pojmove koji zahtijevaju razumijevanje i savladavanje. I za učenike viših razreda i za brucoše ključno je njegovati učinkovite tehnike učenja i otkriti kako se uključiti u svoje učenje. Maria Benin, klinička psihologinja i psihoterapeutkinja, primjećuje opće pravilo: djeca se obično mogu koncentrirati u minutama dvostruko duže od svoje dobi. Ona naglašava da se brzina kojom dijete uspostavlja produktivne navike značajno oslanja na ponašanje i uključenost roditelja. Prema njegovim riječima, roditelji imaju zadatak poticati brižnu i podržavajuću atmosferu za svoje dijete, promicati sposobnost odgađanja trenutnog zadovoljstva i postavljati definitivna pravila i granice dok ih se dosljedno pridržavaju.

Kada se suoče s neprikladnim ponašanjem, trebali bi promptno reagirati primjenom odgovarajućih metoda, koje mogu uključivati ​​ukore, dodjeljivanje odgovornosti ili nametanje posljedica. Praktične smjernice za stjecanje znanja upućuju na to da se posvećivanje jednog sata dnevno učenju pokazalo učinkovitijim od izdvajanja tri sata svaki treći dan. Kada se namjeravate baviti više predmeta u jednom danu, preporuča se započeti s onima koji predstavljaju veću poteškoću i manje su zadivljujući. Spriječiti nakupljanje materijala; bitno je održavati teret podnošljivim.

Kao što sugerira fotografija na Shutterstocku, preporučljivo je istoga dana ponoviti teme o kojima se raspravljalo u školi. Dovršavanje domaće zadaće ubrzo nakon nastave pomaže u učvršćivanju gradiva, olakšavajući brže i lakše učenje. Kada se tema ponovno pojavi u kurikulumu, prema njegovoj preporuci, dovoljan je i običan pregled sadržaja. Osim toga, poticanje djeteta da zapisuje važne pojmove ili razne ideje pomoću olovke i papira nakon prvog čitanja pokazalo se korisnim. Štoviše, verbaliziranje lekcije poboljšava njihovo razumijevanje predmeta.

Potaknite samopouzdanje. Iako roditeljski angažman oko izrade domaće zadaće djeteta može poslužiti kao motivacija, bitno je poticanje i jačanje sposobnosti djeteta za samostalan rad, ističe. Priznajte i pohvalite trud vašeg djeteta. Pobrinite se da vaše dijete ima svakodnevnu domaću zadaću. Recite im kada je vrijeme da počnu učiti i dovrše zadatke. Zajedno pregledajte upute kako biste potvrdili da dijete razumije ono što se traži.

  • Ako je potrebno, pomozite djetetu u snalaženju u oglednom zadatku. Uspostavite mjerilo. Naš sugovornik primjećuje da je poticanje ljubavi prema čitanju i učenju u domu bez knjiga ili u kojem roditelji sami nisu čitatelji znatno veći izazov. Klinički psiholog i psihoterapeut naglašava važnost utjelovljenja i pokazivanja osobina koje želimo prenijeti svojoj djeci, budući da je najutjecajniji odgojitelj pozitivan uzor. Dijete koje uživa u čitanju otkriva da je akademske obveze znatno lakše podnijeti upravljati nego za one kojima nedostaje ovaj entuzijazam i rutina.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *