Klikom na sliku zatvorite prozor.

                                       

Danas je najradosniji hrišćanski praznik: Šta uraditi na Božić da cijele godine bude para

Pravoslavni vjernici širom svijeta danas slave Božić, najradosniji hrišćanski praznik kojim se proslavlja rođenje Isusa Hrista.

Za ovaj praznik vezuju se mnoga narodna vjerovanja i običaji, među kojima su neki ostala do današnjih dana.

Na Božić se ljudi pozdravljaju riječima: “Hristos se rodi!” i otpozdravljaju sa: “Vaistinu se rodi!”, a ukoliko se šalje čestitka na njoj treba da piše: “Mir Božiji, Hristos se rodi.

Običaj je da domaćin i svi ukućani na ovaj dan oblače najsvečanije odijelo i odlaze u crkvu na jutrenje i Božićnu liturgiju, gdje se pričešćuju nakon posta. Po povratku sa liturgije ukućani se međusobno ljube, čestitajući jedni drugima praznik i tada se jede prvi mrsni doručak.

Na božićnoj trpezi nalazi se česnica koja podsjeća na noć kada su mudraci došli na poklonjenje, a Isusova majka Marija im je ponudila hljeb. U česnicu se stavljaju dren i dio iveraka sa badnjaka koji simbolizuje zdravlje, te zlatnik ili novčić za blagostanje.

Česnicu, odnosno pogaču od brašna vode i masti bez kvasca, najčešće mijesi najstarija ukućanka prvog dana Božića, prije izlaska sunca, a česnica se okreće polivajući se vinom i lomi na onoliko dijelova koliko ima ukućana. Priprema se prase ili jagnje koje se naziva pečenica.

Jedan od običaja je i da na stolu bude božićna pšenica koja je simbol plodnosti, novog života i njegove obnove. Samim svojim izgledom, ona daje zelenilo i nadu usred zime i snijega, a služi i kao blagoslov ljetine, istovremeno čineći lijep dekor.

Važan momenat u slavljenju Božića je položajnik ili polaznik, odnosno prva osoba koja uđe u kuću na Božić. Obično je to dijete ili osoba bliska porodici i njegova prva dužnost je da poželi sreću, zdravlje i napredak domaćinovom domu. Položajnik je čovjek koji na Božić i cijelu narednu godinu donosi sreću u kuću.

Božić je porodični praznik, pa se na ovaj dan ne ide u goste. Neki običaji nalažu da treba započeti raditi upravo onaj posao koji je bio naročito težak prethodne godine, kako bi ga ove godine bilo lakše obavljati.

Vjeruje se da od Božića do Svetog Stefana ne valja čistiti kuću, te pozajmljivati nikom ništa, da se ne bi cijele godine razvlačile stvari iz kuće. Loša sreća je i ukoliko ne vratite sve svoje dugove za Badnji dan ili Božić. Ako želite da vašoj porodici za Božić obezbijedite mnogo materijalne dobiti u narednoj godini, to ćete učiniti tako što ćete na dan praznika donijeti nešto novo u kuću

Jedan od starih običaja, koji više ne praktikujemo, bio je da mladići djevojkama poklanjaju crvene jabuke. Ako ih djevojke prihvate, to znači da će se ove godine vjeriti ili vjenčati.

U narodu su uvrežena vjerovanja da će godina biti rodna ako na pravoslavni Božić pada snijeg ili kiša. U tom slučaju, smatra se, rodiće sve ono što se okopa motikom.

S druge strane, ako je na Božić vedro i sunčano, vjeruje se da godina neće biti naročito rodna, jer narodna vjerovanja kažu da lijepo vrijeme zimi donosi sušu ljeti. Sve druge vremenske prilike donose suprotnu godinu, ali ima i onih koji smatraju da će Vaskrs biti bijel, odnosno da će padati snijeg, ako Božić bude zelen, odnosno bez snježnog pokrivača.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *