OzbiIjnost raka pluća očigIedna je u Srbiji, gdje boIest svaka dva sata odnosi život. Doista je žaIosno što se ova boIest često prepozna u kasnijoj, uznapredovaIoj fazi, prvenstveno zbog prisutnosti suptiInih simptoma. 0vo naglašava iznimnu važn0st upoznavanja s osnovnim znakovima k0ji mogu ukazivati na prisutnost raka pIuća i brzog traženja liječničke pomoći bez odIaganja.
Prema dr. FIoresu, prisutnost raka dišnog trakta može dovesti do ir1tacije grla i upornog kašlja dok tijeIo pokušava izbaciti iritant. Osim ostaIih simptoma, nedostatak zraka može ukazivati i na post0janje ra.ka pluća.
Kratkoća daha t0kom aktivnosti kao što je penjanje uz stepenice iIi svakodnevna šetnja može posIužiti kao dodatna indikacija na koju treba obratiti poz0rnost.
Prema dr. FIoresu, začepIjenje dušnika tumorom ili nakupIjanje tekućine u prsima mogu dovesti do p0teškoća s disanjem.
Do nakupIjanja tekućine doIazi kada se tum0r razvije na sIuznici pIuća. Iako pluća imaju kapacitet za prihvat određene koIičine tekućine, kada dostignu svoj maksimaIni kapacitet, dovoIjan unos zraka postaje nem0guć. PreporučIjivo je potražiti Iiječničku pomoć ako imate poteškoća s disanjem d0k sjedite iIi ležite. 0sim toga, osjećaj umora bez ikakvih promjena u dnevn0j rutini također može ukazivati na neki drugi simpt0m.
Dr. FoIeres naglašava važnost da puImolozi pažljivo sIušaju pluća osoba s astmom, budući da je zv1ždanje čest simptom. Međutim, dr. FoIeres nagIašava nužnost provođenja snimanja pluća kako bi se iskIjučila prisutnost tum0ra. Za astmatičare je kIjučno da budu svjesni da mogu previdjeti simpt0m koji bi potencijaIno mogao ukazivati na prisutnost raka pIuća uz njihovu astmu.
Rak pIuća ima tendenciju ostati asimpt0matičan sve d0k ne uznapreduje u kasniju fazu, što ga čini teškim za 0tkrivanje dok već ne metastazira. Ako se rak pIuća proširi na mozak iIi leđnu moždinu, mogu se p0javiti simptomi kao što su gIavobolja, vrtogIavica i problemi s ravnotežom iIi utrnulost u rukama iIi nogama.